معرفی دوره MBA

این رشته که نام آن از مخفف عبارت Master of Business Administration گرفته شده، از زیرمجموعه‌های حوزه مدیریت محسوب می‌شود که به طور خاص برای کسانی طراحی شده که در زمینه‌های دیگر تخصص داشته و تحصیل کرده‌اند. عموم مخاطبان دوره MBA، تحصیلات اصلی خود را در حوزه‌های دیگر گذرانده و برای تکمیل مهارتهای مدیریتی خود، این رشته را به صورت دانشگاهی یا در قالب دوره MBA آزاد به عنوان یک گزینه برای تکمیل تحصیلات خود انتخاب می‌کنند.

پزشکی که می‌خواهد مدیر یک بیمارستان یا مجتمع درمانی باشد، مهندسی که می‌خواهد سرپرستی یک واحد تولیدی را بر عهده بگیرد، هنرمندی که می‌خواهد یک آتلیه هنری را مدیریت کند، نویسنده‌ای که می‌خواهد یک موسسه آموزش نویسندگی داشته باشد، و خلاصه هر کسی که در زمینه‌ای متخصص است و اکنون اداره‌ی یک تیم یا یک شرکت یا یک سازمان را در برنامه و اهداف خود قرار داده است، می‌تواند مخاطب دوره MBA باشد.

کسانی که به سمت دوره MBA جذب می‌شوند، خوب می‌دانند که بر خلاف بسیاری از رشته‌ها، «مدرک تحصیلی» این رشته، چندان کمکی به رشد زندگی و درآمد و نگرش آنها نخواهد کرد. دوره MBA اساساً با هدف توسعه مهارتهای مدیریتی طراحی شده و آموختن آن زمانی مفید و اثربخش خواهد بود که نتیجه‌اش به شکل مادی در درآمد فرد و سازمان وی و مهم‌تر از آن به شکل نامشهود در قالب افزایش رضایت شغلی خود شخص و اطرافیان، مشاهده شود.
چرا MBA :

اگر می خواهید خود را قانع کنید که چرا باید MBA را انتخاب کنید، کار دشواری نخواهید داشت. جایگاه MBA در دنیای امروز امکان ادامه تحصیل در برترین دانشگاههای داخل و خارج را در اختیار شما رار خواهد داد. در صورتی که زمینه شغلی مد نظر شما باشد، با توجه به اینکه این رشته بسیار نوپاست و با استقبال شدید سازمانها نیز مواجه شده است می توان بازار کار بکر و دست نخورده آن نظر داشت، هرچند در آمریکا علی رغم سابقه ۸۰ ساله هنوز بازار کار بسیار وسیعی در اختیار فارغ التحصیلان قرار دارد. در ایران نیز آمارهای فعلی نشان از تضمین شغل در آینده دارد. MBA قابلیتهای شما را ورای تخصصی که اکنون دارید توسعه خواهد داد و شما را به شخصی مبدل خواهد کرد که هیچ سازمانی قادرنخواهد بود به راحتی از روی تخصص شما عبور کند. این نکته که قادر هستید MBA را به عنوان رشته  دوم همراه با رشته اصلی خود امتحان دهید نیز قابل توجه است. هرچند MBA ارزشی ورای رشته های تخصصی و فنی در دنیای امروز دارد.

 

جدول مقایسه دوره های MBA موسسات مختلف

لیست دروس مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *